Investment Banking Boutique Investment Banking Boutique Investment Banking Boutique
RU EN LT

HORTUS įvertino mano verslą, derėjosi su keliais pirkėjais ir paruošė sutartis. Patyriau, kad profesionalų pagalba yra  svarbi, kad nepadarytum klaidų ir manau tikrai verta mokėti už tokias verslo pardavimo patarėjų paslaugas.”                   

 Arvydas Medžiaušis , sėkmingai pardavęs UAB ,,Instreita” kontrolinį akcijų paketą

“Tai aukščiausio lygio navigacija bei palaikymas sprendimų ir derybų jūroje.”

Mindaugas Karalius
UAB “MK Laivyba” generalinis direktorius

“Už savo akcijas gavau labai gerą kainą. Patarėjų kompetencija ir profesionalumas man ypač padėjo, esu dėkingas  HORTUS – jie tikrai gerai išmano savo darbą .”

Gintautas Nemeikšis

Sėkmingai pardavęs 25% ŽŪB “ROBUSTA” akcijų paketą 

“Įsitikinau, kad vienam, be strateginių patarėjų sėkmingas verslo pardavimas būtų sunkiai įmanomas, ypatingai derantis su stambiu užsienio investuotoju.”

Kęstutis Sinskas,
sėkmingai pardavęs UAB “Gensina”

“KPMG vardu norėjau padėkoti jums už profesionalų projekto vedimą; su tokiais partneriais tikrai malonu dirbti, net ir esant skirtingose barikadų pusėse.”

Darius Klimašauskas
UAB “KPMG Baltics” įmonių finansų vadovas

Konferencija “Moderni verslo plėtra: įmonių įsigijimai ir susijungimai”

Spausdinti puslapį
2007-05-22

2007.05.22, Radisson SAS viešbutyje, investicinės bankininkystės bendrovė “Hortus Investment” kartu su verslo konsultacijų kompanija “Erra” ir dienraščiu “Klaipėda”, Vakarų Lietuvos įmonių vadovus ir akcininkus pakvietė į konferenciją “Moderni verslo plėtra: įmonių įsigijimai ir susijungimai”.

Pranešimus skaitė investicijų valdymo kompanijos “Hortus Investment”, advokatų kontoros “Regija Borenius, audito ir finansinių konsultacijų kompanijos “KPMG” ir verslo konsultacijų kompanijos “Erra” atstovai.

Straipsnis apie vykusią konferenciją iš dienraščio “Klaipėda”

Gegužės pabaigoje Klaipėdoje vykusioje konferencijoje „Moderni verslo plėtros strategija: įmonių įsigijimai ir susijungimai“ Valdemaras Vaičekauskas, investicijų valdymo kompanijos „Hortus Investment“ direktorius teigė, jog Europos komisijos duomenimis, per artimiausius dešimt metų, daugiau kaip trečdalis ES verslininkų pasitrauks iš savo verslų.

Kodėl manote, jog būtent dabar aktualu kalbėti apie įmonių įsigijimus ir susijungimus?
Visų pirmiausia, Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, aiškiai matome užsienio investuotojų susidomėjimą. Be to, rinka ir vartotojų poreikiai darosi vis sudėtingesni. Į rinką ateina žinomi užsienio prekiniai ženklai, todėl konkuruoti darosi vis sudėtingiau. Be to, įmonės įsigijimas ar sujungimas su kita įmone sąlygoja greitesnį ir pigesnį ėjimą į naujas rinkas. Kitos įmonės įsigijimas leidžia greitai padidinti pardavimų apimtis, praplėsti klientų ratą, turėti daugiau derybinės galios prieš tiekėjus.

Ar vyksta tokie procesai Lietuvoje? Kaip dažnai apie tokius sandorius kalbama viešai?
2006 metais Lietuvoje atlikti sandoriai sudarė apie 50% Baltijos šalių rinkos. Tačiau tik apie 30% visų sandorių yra skelbiami viešai. Todėl tikslią statistiką apie sandorių skaičių pateikti būtų labai sudėtinga. Dažniausiai tokie sandoriai yra konfidencialūs. Tačiau vienareikšmiškai galime teigti, jog sandorių skaičius didės.

Kokie tikslai gali būti pasiekti sujungiant įmones?
Apibrėžiant tikslus dažnai yra vartojama sinergijos sąvoka. Sujungiant įmones pasiekiamas greitas augimas ir pozicijos rinkoje stiprinimas. Kaip finansinę sinergiją išskirčiau mažesnius kapitalo kaštus, didesnius skolinimosi pajėgumus, mokesčių optimizavimą, finansinių šaltinių įsigijimą, kai įsigyjama įmonė turi daug nuosavybės ir mažai skolų. Taip pat galima išskirti ir veiklos sinergiją – geriau išnaudojami tie patys resursai didesniam produkcijos kiekiui, sutaupomos veiklos išlaidos. Didelę įsigijamos įmonės vertę turi ir profesionali vadovų komanda, įgijamos kitos įmonės darbuotojų kompetencijos. Tačiau įsigijimas ar susijungimas nėra tikslas savaime, todėl verta svarstyti alternatyvas: “plyno lauko investicija” arba galbūt nedaryti nieko.

Kiek ilgai trunka toks procesas?
Paprastai įmonių įsigijimo procesas trunka iki šešių mėnesių. Tačiau tai labai priklauso nuo įsigyjamo verslo pobūdžio, derybų eigos bei kitų faktorių kurie lemia proceso eigą. Tačiau jeigu įsigijimą ar susijungimą vertinti pastangomis, galiu paminėti jog 40% pastangų reikalaujama iki įmonių susijungimo, 60% po įmonių susijungimo. Po formalaus įmonių susijungimo seka integracijos laikotarpis. Susijungimai skaitomi sėkmingais, kai integracija trunka iki 150 dienų.

Kas dalyvauja įmonių susijungimo ar įsigijimo procese? Ar įmonės vadovai koordinuoja vykstančius procesus?
Paprastai projekto komandą sudaro investicijų patarėjai, kurie organizuoja ir koordinuoją visą procesą, taip pat teisininkai, auditoriai, personalo ir viešųjų ryšių specialistai. Tačiau tai labai priklauso nuo projekto pobūdžio ir vadovų poreikių. Profesionali komanda įgalina gauti geriausią kainą, profesionaliai vykdo visą procesą, ruošia dokumentus, atlieka strateginę analizę veda derybas. Tačiau Lietuvoje parduodant ar įsigyjant įmones tik 10 procentų verslininkų naudojasi ekspertų paslaugomis. Europoje į juos kreipiasi apie 50 procentų verslininkų.

Ar investuotojai visada kelia vienodus reikalavimus įmonės skaidrumui, pelningumui ar kitiems rodikliams?
Yra du skirtingo pobūdžio investuotojai. Strateginis investuotojas kelia mažesnius reikalavimus įsigyjamos bendrovės efektyvumui, skaidrumui. Jo tikslas nėra vėliau įmonę parduoti už didesnę kainą. Dažniausiai tai būna turinti patirtį toje ūkio šakoje į kurią investuojama įmonė ar fondas. Tokie investuotojai neretai sutinka už įmonę mokėti daugiau. Finansinio investuotojo tikslas yra įsigytą įmonę vėliau parduoti už didesnę kainą. Todėl, norint padidinti įmonės vertę, pasikviečiami ekspertai, tvarkomi procesai įmonėje, struktūra, įvaizdis.
Pačios patraukliausios investuotojams įmonės yra tos, kurios turi pakankamai stiprias rinkos pozicijas, profesionalią vadovų komandą, aiškias vystymosi perspektyvas.

Ačiū už pokalbį.
Kalbėjosi Vidas Nastopka

Dienraštis “Klaipėda”
2007.06.05