Investment Banking Boutique Investment Banking Boutique Investment Banking Boutique
RU EN LT

“This is reliable navigation and support in the highseas of decision making and negotiations.”

Mindaugas Karalius
Managing director of “MK Laivyba”

“HORTUS advisers were of great help for me when succesfully selling mu business to big finish corporation.”

Kęstutis Sinskas
The former owner of engineering company “Gensina”

“I was looking for the advisors with solid performance. HORTUS advisors were very professional and they negotiaton skills resulted in successful deal.”

Virginijus Juškys,
former 25% shareholder of “Somlita”

“I would like to thank you in the name of KPMG for professional project management; this is true pleasure to cooperate with such partners even being on the opposite side.”

Darius Klimasauskas
Head of Corporate Finance “KPMG Baltics”

Verslo pardavimas ar perdavimas vaikams

Print This Page
2015-07-09

 

 

 

 

 

 

Verslo pardavimas ar perdavimas vaikams

Nepriklausomybės pradžioje savo verslą sukūrusi pirmoji Lietuvos verslo karta vis dažniau svarsto apie pasitraukimą iš aktyvios veiklos. Daugeliui kyla dilema: perduoti verslą vaikams, kitiems šeimos nariams ar parduoti, taip tarsi “išsigryninant” sukauptą kapitalą.

“Jei rengiatės šeimos verslą parduoti ar palikti vaikams, šį procesą reikia pradėti planuoti iš anksto”,- pataria Valdemaras Vaičekauskas, “Hortus Investment Banking” direktorius.

Pasak jo, realus verslo perdavimo pasekėjams procesas yra daug sudėtingesnis, nei gali atrodyti iš pirmo žvilgsnio. Prieš priimant sprendimą, savininkui reikia atidžiai įvertinti tiek ekonomines, tiek emocines aplinkybes.

“Verslas nėra dovana, kuri gali būti tiesiog įteikta: kai kalbama apie stambų verslą, net ir nedidelės klaidos gali kainuoti labai brangiai”, – pažymi p. Vaičekauskas, jau sukūręs, išplėtojęs ir pardavęs savo verslą (“Krantas Group”).

Perleidžiant verslą svarbūs įvairūs aspektai, pvz., kaip užtikrinti veiklos tęstinumą, kokiais etapais perduoti valdymą, kaip paskirstyti atsakomybę tarp šeimos narių ir samdomų vadovų. Be ekonominių veiksnių, pasak p. Vaičekausko, svarbu įvertinti tai, kad verslas yra ne tik finansiniai rodikliai, tai – ir santykiai, tam tikras socialinis statusas, galų gale – emocijos. Todėl besitraukiantiems savininkams dažnai nerimą kelia ne finansiniai ar techniniai klausimai, o svarstoma, kaip padėti pasekėjui pelnyti darbuotojų bei verslo partnerių pagarbą ir pasitikėjimą, ką daryti, kad nusivylę iš įmonės nepasitrauktų talentingi vadovai, galų gale – kaip paskirstyti verslą keliems šeimos nariams.

Anot p. Vaičekausko, vadovams ypač svarbu turėti patikimą patarėją, su kuriuo galėtų aptarti galimas alternatyvas. Paprastai nei su kolegomis, nei su šeimos nariais šie klausimai nesvarstomi, o nepriklausomi konsultantai gali pasiūlyti įvairesnių sprendimų. Užsienio valstybėse tai įprasta, šios tendencijos ateina ir į Lietuvą.

” Verslo žinios”, Audronė Ranonytė